Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Takeawayvognen ruller altså endnu hurtigere, når danskerne er sendt hjem, og samfundet er lukket ned. Det kan Just Eat-direktøren, Carsten Boldt, skrive under på. Virksomheden, der er en online platform, der leverer mad og drikke til de danske husstande, har i 2020 sendt bestillinger for 1,5 milliarder kroner ud til deres restaurantpartnere, skriver Berlingske.
Restauranter har set det som en udvej til at få penge i kassen, når de har været lukket eller haft begrænsning på antal gæster, fortæller Carsten Boldt. Og samtidig er flere og flere danskere blevet vilde med takeaway på alle tider af døgnet.
Konkurrenterne Wolt og Hungry har også oplevet, at coronakrisen har sat sit aftryk på deres vækst. Wolt oplyser, at deres vækst er fordoblet i 2020, og at restauranterne og kurérpartnerne har omsat for knap 800 millioner kroner via platformen mod 349 millioner kroner i 2019.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Dagmar udvider med nye værelser i Ribe
28-10-2025
-
Nimb Hotel anerkendes med flere priser
28-10-2025
-
Nyt lejlighedshotel skyder op nær Amager Strand
28-10-2025
-
Minister: Regler for korttidsudlejning skal håndhæves bedre
28-10-2025
-
Mikkeller-restaurant i lufthavnen fik sur smiley og bøde
28-10-2025
-
Historisk hotel ved Vesterhavet opnår Greenkey-certificering
28-10-2025
-
Stor interesse for ny afdeling af Statens Museum for Kunst i Thy
28-10-2025
-
Starbucks-ansatte truer med strejke
28-10-2025