Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fødselsdage og mærkedage er som regel glædelige begivenheder, hvor champagnepropperne springer, flaget hejses, og vi glæder os til at fejre, at endnu et godt år er gået. 11. marts er det et år siden, at store dele af vores samfund lukkede ned som følge af coronaens indtog i Danmark, og det er ikke en fødselsdag, vi hverken havde håbet på eller glæder os til. Vi og resten af verden var ganske uforberedte på den krise, der ramte.
Sådan skriver erhvervsalliancen ”De Fem Styrker”, bestående af Anne Lawaetz Arhnung, adm. dir. i Landbrug & Fødevarer, Anne H. Steffensen, adm. dir. i Danske Rederier, Katia Østergaard, adm. dir. i HORESTA, Lars Aagaard, adm. dir. i Dansk Energi og Ida Sofie Jensen, adm. dir. i Lif i Børsen.
”Hoteller, restauranter, messe- og konferencecentre og landets attraktioner fik fjernet hele eller meget store dele af omsætningen. De udenlandske turister forsvandt, færger blev taget ud af drift, og mange mistede deres job, eller deres virksomheder var truet af konkurs. Det ramte også fødevareproduktionen samtidig med, at eksporten ligeledes led et gevaldigt knæk,” skriver de.
Følg med i De Fem Styrkers konference i dag om genåbning af dansk økonomi her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026