Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

2020 blev et elendigt år for hotel- og restaurationsbranchen, efter at coronaen gjorde sit indtog, og i HORESTA ser man stadig rigtig mange sorte skyer hænge over de danske hoteller en rum tid endnu, skriver Dbrs.dk.

”Vi kommer hen i 2023 eller 24, inden vi rammer normale tilstande igen. Vi har ikke set enden af konsekvenserne endnu,” vurderer Brian Madsen, bestyrelsesmedlem i HORESTA Region Midtjylland og direktør på Fjordgaarden i Ringkøbing.

Selv tror han på en genåbning den 1. maj, som bliver meldt ud i midten af april, og han tror også på, at der lempes trinvist på forsamlingsforbuddet, så det bliver 10 personer, efterfulgt af 25, inden det lander på 50.

Læs hele historien her.

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Log ind