Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fredag byder Bakken gæster fra nær og fjern velkommen til en ny sæson, når de ikoniske røde porte bliver slået op i weekenden op til påske og dermed byder foråret velkommen. Bakkens nytiltrådte direktør, Ole Andersen, ser en udfordring i at skaffe flere gæster til den gamle forlystelsespark og dermed øge omsætningen for de mange private teltholdere, som udgør forretningens midtpunkt, skriver Jyllands-Posten.
Direktøren har sat sig som mål, at Bakkens årsomsætning skal runde 500 mio. kr. i løbet af de næste par år. Den hidtidige rekord, i 2015, lyder på 430 mio. kr.
Målet skal opnås ved at få flere gæster til at besøge Bakken i foråret og efteråret, fortæller Ole Andersen. Således vil der blive skabt flere events og spiseoplevelser for de lokale, så der altid er en god grund til at komme på Bakken. Da der er fri adgang til Bakken, er det svært at opgøre antallet af gæster. Men besøgstallet anslås til 750.000 i fjor og over to millioner året før, fortæller direktøren.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026