Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Dyrehavsbakken - bedst kendt som Bakken - leverede i 2025 et mindre overskud på 140.000 kr. For direktør Malina Lebrecht Hye er et resultat tæt på nul imidlertid et tegn på succes. Bakken fungerer som en non-profit motor for de selvstændige teltholdere, restauranter og forlystelser i parken, og målet er derfor at investere midlerne i markedsføring, aktiviteter og fælles faciliteter frem for at skabe et stort overskud.

Resultatet er samtidig påvirket af en strategisk prioritering om at nedbringe gælden. I 2025 blev gælden reduceret med over 6 mio. kr., hvilket har styrket økonomien og øget soliditetsgraden til knap 27 pct. Driften påvirkes dog fortsat af vejret, færre åbningsdage og de særlige rammer i Dyrehaven, som har betydning for aktivitetsniveauet.

For at styrke besøgstallene vil Bakken nu udvide eventprogrammet med 50 pct. i den kommende sæson. Målet er at tiltrække nye målgrupper og skabe flere oplevelser, der kan øge omsætningen hos parkens restauranter, boder og forlystelser.

Læs hele historien på Turisme.nu

HORESTA roser droppet turistskat

Regeringen har opgivet planerne om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus. HORESTA glæder sig over beslutningen, men advarer samtidig mod konsekvenserne af den planlagte krydstogtafgift.

Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift

Regeringens forslag om en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager møder modstand i Aarhus. Borgmester Anders Winnerskjold, Aarhus Havn og VisitAarhus frygter, at afgiften vil få rederier til at fravælge byen og dermed koste omsætning og arbejdspladser.

Log ind