Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den seneste uge har politikerne forhandlet genåbning af landet, og det forventes, at der i denne uge bliver fremlagt en genåbningsplan. Blandt dem der følger dette arbejde er diskoteksejeren Finn Hansen, der driver Club Retro i Helsingør. Han var med i 21 Søndag på DR.

”Her er helt tomt. Vi har haft lukket i over et år. Vi lukkede jo som nogle af de første,” fortæller han.

Og de første kan ende med at blive dem, der åbner som de sidste, lød det på DR.Da corona ramte havde Finn Hansen lige haft sin virksomhed lukket ned, og han havde brugt 1 mio. kr. på at lave om i virksomheden.

Se hele indslaget her fra 24:20.

HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres

Adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, går i rette med ønsket om at udvide stoppet for nye natbevillinger i Indre By. Ifølge ham er byens puls en forudsætning for Københavns attraktivitet. Han peger på, at et flertal af københavnerne bakker op om restaurations- og nattelivet.

Log ind