Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er for lidt og for ufokuseret. Sådan lyder reaktionen fra HORESTA, efter at regeringen torsdag har præsenteret et forslag til en sommer- og erhvervspakke. Pakken skal kickstarte turismeerhvervet i Danmark, og den indeholder blandt andet billigere indenrigsrejser i sommerperioden, støtte til turismeerhvervet og tiltag målrettet kulturlivet for samlet 800 mio. kr., skriver Finans.dk.
”Men hotellerne og restauranterne har mistet 30 mia. kr. under coronakrisen, og nogle af pengene går også til transport og billigere adgang til museer. Det er virkelig ikke tilstrækkeligt,” siger politisk direktør i HORESTA, Kirsten Munch Andersen.
Organisationen mener, politikerne hellere skulle indføre et skattefradrag på oplevelser herunder restaurantbesøg og hotelophold eller en momsnedsættelse. Eller endnu bedre: Begge dele.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026