Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Erhvervsministeriet skønner nu, at der ikke vil ske meraktivitet ved at fjerne kravet om bordreservation, lyder konklusionen i et notat, som dog er behæftet med 'væsentlig usikkerhed', skriver DR. Med andre ord mener selvsamme ministerium, der har kaldt reglen for 'et fartbump', ikke, at en afskaffelse af kravet vil føre til flere restaurantgæster.

Hos HORESTA får håndteringen af 30 minutters-reglen ikke et 12-tal. Nej, den får nærmere dumpekarakter.

”Erhvervsministerens svar og SSI's konklusioner er et udtryk for, at rigtig mange af de regler og restriktioner, vi har lige nu, bygger på et meget tilfældigt eller skønnet grundlag. Med andre ord: Vi ved ikke, om reglerne har en effekt.

Læs hele historien her.

Ny folketingspolitiker vil styrke turismen

Turismen står stærkere politisk end tidligere, vurderer nyvalgt konservativ politiker. Hun vil arbejde for bedre rammevilkår og fastholde fokus på erhvervets betydning.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

Log ind