Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når flere dele af samfundet genåbner fredag den 21. maj, står diskoteker og natklubber tilbage, som nogle af de eneste der er nedlukket. Men der er ingen plan for, hvornår og hvordan de kan genåbne. Og det får diskotekernes brancheorganisation HORESTA til at efterspørge mere klarhed, skriver Ritzau.

”Natklubber og diskoteker er nogle af dem, der har været tvangslukket i mere end et år. De har mere end nogen andre også brug for at åbne og få gang i forretningen igen,” siger Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA.

Det fremgår ingen steder, hvornår man forventer, at genåbningen sker. Men med aftalen har politikerne besluttet at rykke tidspunktet for, hvornår en sådan plan skal drøftes. Det skal nu ske i "primo juni". Tidligere var det "medio juni".

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind