Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ulvetimen. Hos den norske erhvervsmand Petter Stordalen foregår den mellem kl. 02 og 04 om natten, når han ind imellem ligger vågen, og tankerne myldrer rundt. De ulvetimer har der været en del af siden slutningen af februar og begyndelsen af marts 2020, hvor corona-pandemien rullede ind over Skandinavien, fortæller han til Finans.dk.
Petter Stordalen har i sin norske familiekoncern, Strawberry, bl.a. 212 hoteller i de nordiske lande, charterselskabet Spies og flere andre rejsevirksomheder. Og coronakrisen har dermed været en hård modstander for Stordalen med tab af milliarder i omsætning og milliardunderskud. Under krisen har hoteldelen afskediget eller hjemsendt 8.000 ansatte rundt om i Norden.
”Det vigtigste, jeg har lært under krisen, er at bevare optimismen, troen på fremtiden og gejsten. Den positive stil og optimister kan føre os langt,” siger Petter Stordalen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026