Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mens søerne i København er stuvende fulde, er Umut Sakaryas restaurant Guldkroen få meter derfra gabende tom. Lukket ned siden midten af december, skriver berlingske.

Og det er en logik, restauratøren har svært ved at følge, hvorfor han søndag satte sig til tasterne og skrev sine frustrationer ud på sin Instagram-profil:

”På en frossen sø må man være 1.000 mennesker samlet uden afstand, mundbind, håndsprit og krav om lyntest,” skriver Umut Sakarya og vedhæfter et billede af den befærdede sø side om side med sit mennesketomme livsværk.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind