Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et politisk slagsmål i Københavns Borgerrepræsentation kan få afgørende betydning for byens serveringssteder, der i sommer fik særtilladelse til at lave ekstra udeservering flere steder i byen. Men det er ikke sikkert, at den samme tilladelse bliver givet, når genåbningen og foråret igen sætter gang i de københavnske cafeer og restauranter, skriver Berlingske. Thomas Gaarde, der ejer Krogs Fiskerestaurant på Gammel Strand, vil det få alvorlige konsekvenser, hvis ikke aftalen genindføres.
”Det betød i hvert fald 30 procents fremgang i omsætningen sammenlignet me, hvis vi ikke kunne lave udvidet udeservering, hvor der i forvejen var reduceret omsætning grundet corona,” siger han.
Annette Hyldebrandt fra HORESTA er enig i, at organisationens medlemmer har hårdt brug for, at den udvidede udeservering også bliver til noget i år. Hun taler næsten dagligt med medlemmer, som siger, at de håber, at dette tiltag kan gå igennem i 2021.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Small Danish Hotels skifter navn i ny strategisk satsning
16-12-2025
-
12 hotelbyggerier på tegnebrættet i Indre By
16-12-2025
-
International arbejdskraft er blevet afgørende i København
16-12-2025
-
Madklubben skruer ned for ekspansionsplaner og op for fokus på kvalitet
16-12-2025
-
Pokémon Festival i København kan booste sommerturismen i 2026
16-12-2025
-
Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab
16-12-2025
-
Danske medlemmer af Relais & Châteaux dropper ålen: Vil redde truet art
16-12-2025