Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Da indehaveren af Café Viking i Slagelse, Jørgen Baldersø, i januar råbte op, var der ingen, der reagerede. I hvert fald ikke nogen af dem, der synes at kunne ændre på det faktum, at flere beværtninger - grundet spillemaskiner - ikke kan få en erhvervskonto i en bank og dermed heller ingen kompensation fra staten, skriver Sjællandske.
Foreninger har skrevet til Folketingets Erhvervsudvalg, og underskriverne er blandt andet fra HORESTA, Nærbutikkernes Landsforening og Dansk Automat Brancheforening, der ønsker klare, rimelige linjer og et system, der ikke skævvrider og lader visse erhvervsdrivende gå planken ud.
”Det er urimeligt, at danske banker udelukker bestemte virksomheder fra at få en basal og helt nødvendig erhvervskonto alene fordi de udbyder spil. Spil, som i øvrigt skaber store afgiftsindtægter til den danske stat og er med til at finansiere kulturelle og sociale aktiviteter. Det kan simpelthen ikke være rigtigt,” lyder det i bilaget sendt til udvalget.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026