Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I aftalen om finansloven for næste år står der, at Den Blå Planet får et ekstraordinært tilskud på 11,5 millioner kroner i 2022. Det betyder, at akvariet er tættere på overlevelse, siger administrerende direktør Jon Diderichsen.
”Fordi hovedparten af udgifterne til at drive et akvarium som vores er faste udgifter, så er vi hårdt ramt af coronakrisen på grund af manglende turister,” siger han.
Den Blå Planet har været hårdt ramt af coronanedlukningen, der har barberet kraftigt i antallet af besøgende. Det er dog lykkedes at skaffe 60 millioner fra fonde og donationer, og med tilskuddet fra finansloven mangler der kun 3,5 millioner kroner i 2022-budgettet.
Tilskuddet gælder dog kun det kommende år, og derfor mangler der fortsat mellem 10 og 20 millioner kroner årligt de følgende år.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny chef og renovering skal løfte Odder Parkhotel
27-06-2025
-
Stena Line og Strawberry færdige med stor hotelrenovering i Frederikshavn
27-06-2025
-
Core Hospitality ansætter ny CFO for at styrke nordisk vækst
27-06-2025
-
Brune turistskilte lokker tusindvis af gæster til museer og oplevelser
27-06-2025
-
København forbyder turistbusser at standse ved Gefionspringvandet
27-06-2025
-
London klar til selvkørende taxier fra 2026
27-06-2025