Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På trods af nedlukning og restriktioner, er der nu godt gang i restauranten Carl Peter Brasserie i Korsør. Det går mildest talt strygende. Restauranten har i skrivende stund haft udsolgt om aftenen de sidste fjorten dage. Og det kan tilmed være svært at få tid, hvis man gerne vil spise på restauranten om aftenen, fortæller restaurantchef for Carl Peter Brasserie Michael Brusch Andersen til Sjællandske.
”Jeg håber og regner med, at statistikken fortsætter lidt endnu. Vi er blevet taget godt imod af borgerne i Korsør,” siger han.
Restauranten har fået positiv respons fra gæsterne. De fortæller os, at restauranten er noget, som Korsør har haft brug for. Det er en god afveksling fra det andet, som byen på nuværende tidspunkt kan tilbyde, fortæller Michael Brusch Andersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk turisme satte omsætningsrekord i 2024
22-05-2025
-
Nye beskæftigelsestal: Marts sætter rekord i hotel- og restaurationsbranchen
22-05-2025
-
Turismemidler på 200 mio. kr. lader vente på sig
22-05-2025
-
Radisson åbner sine første klimaneutrale hoteller
22-05-2025
-
Airbnb tvinges til at fjerne 65.000 boligannoncer i Spanien
22-05-2025
-
Nye lovkrav mod greenwashing i turismen er vedtaget
22-05-2025
-
Comwell H.C. Andersen Odense får nye ejere
22-05-2025
-
Trinity Hotel udvider med konferencesal og 44 værelser
22-05-2025