Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I mange år har den typiske forplejning på landets kurser og konferencer været buffet. Madkonsulent og kok Rasmus Bredahl mener dog, at det er ærgerligt, at menuen ikke er mere opfindsom. Det fortæller han til Jyllands-Posten, der beskriver, hvordan Rasmus Bredahl til dagligt arbejder med gastronomisk adfærdsdesign, hvilket blandt andet indebærer, at han hjælper virksomheder med at forbedre deres madkoncepter, herunder mødeforplejningen.
Ifølge Rasmus Bredahl er pointen er, at der er større mulighed for engagement og kreative præstationer, når vi kommer ud af vores komfortzone.
”Og her kan en innovativ mødeforplejning fungere som katalysator for nye vinkler og spændende snakke med de andre kursister,” siger madkonsulenten.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026