Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hos HORESTA deler man "i dén grad" bekymringen i forhold til de manglende elevpladser, som også frisørerne fortæller om til DR.dk.

”Vi er bekymrede for vores elevområde og på sigt for vores fremtidige arbejdskraft. Det er en årgangs arbejdskraft, der står på spil,” lyder det fra uddannelses- og projektchef Pia Svane.

I HORESTA efterlyser man en økonomisk håndsrækning til branchen, da man vurderer, at 2020's lønkompensationsordning var en stor hjælp. Særligt på gastronom-uddannelsen ser vi allerede nu et stort fald i indgåede uddannelsesaftaler, siger Pia Svane og refererer til tal fra uddannelsesstatistik.dk.

Læs hele historien her.

Restauranternes forventninger til 2026 vidner om forsigtig optimisme

En ny undersøgelse blandt HORESTAs restaurantmedlemmer viser et delt, men overvejende positivt billede af branchens økonomiske forventninger til 2026. Mange restauranter har et positivt syn på deres økonomi, og et flertal forventer vækst i omsætningen i 2026 – særligt i hovedstaden.

Stjernespækket dommerpanel er klar til Årets Kok 2026 i Herning

Når finalisterne til Årets Kok 2026 går i køkkenet til fødevaremessen Foodexpo i næste måned, bliver de vurderet af nogle af verdens bedste kokke. Et stjernespækket dommerpanel står klar til at bedømme finalisternes præstationer, og sammen skal de finde Danmarks bedste kok.

Nyt brancheinitiativ skal styrke elever i branchen

Omkring 100 elever deltog i den første udgave af Fremtidens Fundament på Hotel Nyborg Strand. Målet er at fastholde unge i hotel og restaurationsbranchen gennem inspiration og personlig udvikling. HORESTA samarbejder om indsatsen.

Log ind