Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringen er på vej med omfattende restriktioner, som vil ramme de københavnske barer og restauranter dramatisk. Torben Olsen, der står bag 11 spisesteder i det centrale Københavner, siger, at det vil føre til omfattende fyringer, og han frygter, at flere vil bukke under.
”Det her er en katastrofe for branchen. Med det her fjerner de vores omsætning. Nu kommer fyringerne, de kommer prompte, og de vil være mange. Hvis der ikke kommer hjælp, lukker vi stort set alle sammen,” siger Torben Olsen.
Han opfordrer kraftigt myndighederne til at fremlægge dokumentation for, at de nye drastiske tiltag har været nødvendige. Han siger, at det kun er nye hjælpepakker, som kan forhindre et totalt sammenbrud blandt de københavnske restauranter.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026