Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Regeringen er på vej med omfattende restriktioner, som vil ramme de københavnske barer og restauranter dramatisk. Torben Olsen, der står bag 11 spisesteder i det centrale Københavner, siger, at det vil føre til omfattende fyringer, og han frygter, at flere vil bukke under.

”Det her er en katastrofe for branchen. Med det her fjerner de vores omsætning. Nu kommer fyringerne, de kommer prompte, og de vil være mange. Hvis der ikke kommer hjælp, lukker vi stort set alle sammen,” siger Torben Olsen.

Han opfordrer kraftigt myndighederne til at fremlægge dokumentation for, at de nye drastiske tiltag har været nødvendige. Han siger, at det kun er nye hjælpepakker, som kan forhindre et totalt sammenbrud blandt de københavnske restauranter.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind