Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er brug for hjælp nu. Så kontant er udmeldingen fra både restauratører, HORESTA og flere partier på Christiansborg. Den tilladte åbningstid for restauranter, barer og caféer begrænses til kl. 22.00 med virkning fra den 17. september 2020, skriver DR.
Hos HORESTA ser man bekymret på den kommende tid, og håber derfor blandt andet på lønkompensation.
”Vi oplever nu rigtig mange som aflyser deres arrangementer, og det gør, at vi er nødt til at sende nogle af medarbejderne hjem, for at kunne beholde arbejdspladser i erhvervet,” siger politisk chefkonsulent Kristian Nørgaard.
Står det til flere af partierne på Christiansborg, bør regeringen og Folketingets andre partier kigge på en kompensationsløsning til de ramte restauranter og barer. For når man går ind og ændrer på vilkårene, skal de også have en hjælp, mener både Radikale Venstre, Konservative, Dansk Folkeparti og Venstre.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025