Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTA er bekymret for, at de kortere åbningstider for restaurationsbranchen i hovedstadsområdet og Odense vil afholde gæster fra eksempelvis at gå på restaurant. Brancheorganisationen henviser til, at der generelt kom færre besøgende, da der i august blev indført lignende restriktioner i Aarhus og Silkeborg, skriver Ritzau.
"Der kom massevis af afbud til møder, konferencer, hotelophold, middagsbookinger og lignende. Borgerne respekterer, når myndighederne kalder situationen alvorlig. Og så oplever vi, at antallet af gæster i den grad falder," siger HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch.
Hun frygter, at restriktionerne får økonomiske konsekvenser. Hver femte stilling er allerede forsvundet i branchen, oplyser hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026