Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restauranterhvervet har svært ved at se, at den nye politiske hjælpepakke matcher de udfordringer, som erhvervet står midt i. Der er blandt andet afsat 100 millioner kroner i en pulje, men den skal række til hele landet, men det kan det langt fra, skriver TV MidtVest.

”Alene i omsætning i Midtjylland regner vi med at miste 100 millioner kroner om ugen, så det hjælper jo ikke til noget som helst,” siger Jakob Beck Wätjen, der er regionsformand i HORESTA Midtjylland.

Men der er ikke flere penge på vej, lyder det i dag fra erhvervsministeren - og lønkompensation kommer heller ikke på tale, fordi restauranter og barer stadig må holde åbent til klokken 22.00.

Læs hele historien her.

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Log ind