Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge Socialdemokratiet bliver området diskuteret løbende, og partiet indkalder derfor ikke umiddelbart til forhandlinger om at hæve grænsen for køb af alkohol, skriver Jyllands-Posten.

22 organisationer, herunder HORESTA, foreslog lørdag at hæve aldersgrænsen fra 16 til 18 år for køb af øl, vin og eksempelvis Gajolshots med op til 16,5 pct. alkohol. Det sker, fordi danske unge sidder på europarekorden som dem, der drikker hyppigst og oftest har været fulde.

”Vi synes, det er et fornuftigt forslag. Vi kan se, vi har et problem i Danmark, og vi kan se fra andre lande, at det virker. Når man hæver aldersgrænsen, drikker folk mindre og begynder at drikke senere. Det handler ikke om en forbudspolitik, men en forebyggelsespolitik, hvor vi får et sundt forhold til alkohol,” siger sundhedsordfører Stinus Lindgreen (R).

Ny folketingspolitiker vil styrke turismen

Turismen står stærkere politisk end tidligere, vurderer nyvalgt konservativ politiker. Hun vil arbejde for bedre rammevilkår og fastholde fokus på erhvervets betydning.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

Log ind