Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere ordførere fra oppositionspartierne er stærkt kritiske over, at det fortsat er uklart, om der kommer hjælp i forbindelse med de nye restriktioner, der gælder for 17 storkøbenhavnske kommuner, skriver Berlingske.

”Som sædvanlig må vi gøre det på bagkant, og jeg synes, det er ærgerligt, at det er den måde, regeringen arbejder på. For jeg tror, at dansk erhvervsliv havde haft det noget bedre, hvis regeringen havde sørget for en afklaring på forkant,” siger Torsten Schack Pedersen, erhvervsordfører for Venstre.

Han henviser til, at der allerede 28. august blev indgået en bred politisk aftale om, at der skal etableres en model, der ville kunne kompensere de virksomheder, som for eksempel blev ramt af regionale nedlukninger.

Kristian Nørgaard, politisk chef i HORESTA, siger, at pressemødet i tirsdags fik øjeblikkelige konsekvenser for branchen. Hans vurdering er, at udmeldingen har halveret forretningsgrundlaget i København.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind