Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På vandrerhjemmet Kragsbjerggaard i Odense udvider de nu med otte nye, topmoderne hotelværelser. De er indrettet i herregårdens historiske hovedhus, der er blevet totalt istandsat, så besøgende nu har endnu bedre muligheder for et roligt pusterum midt i Odense.
Ejerne af Kragsbjerggaard begyndte at renovere herregårdens store hovedhus, da de overtog vandrerhjemmet i slutningen af 2018, så de nu kan tilbyde otte helt nye værelser med eget bad og toilet. Det er første etape af i alt tre, hvor de næste faser er at renovere gårdens længer, der skal udvikles, så værelserne der også får eget bad, toilet, tekøkken og terrasse ud i gårdrummet. Nu er første etape overstået, og ejerne glæder sig til at begynde at leje værelserne ud.
”Der er tale om fire værelser i stueetagen og fire værelser på første sal, som alle er blevet bygget op helt fra bunden, og der er også blevet plads til fællesrum og tekøkken i bygningen, som gæsterne kan benytte sig af. Samtidig ligger de helt ned til fredskoven i baghaven, så mere idylliske og fredlige omgivelser er det svært at finde her midt i Odense,” udtaler Kim Falden, medejer af Kragsbjerggaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025