Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Aftalen om arbejdsfordeling skulle have kommet noget før, mener formanden for HORESTA i Region Syddanmark ifølge TV2 Fyn.

”Den kommer alt, alt for sent. Mange virksomheder har allerede sendt opsigelser ud. Hvis de havde vist det en uge før, havde mange kunne rette til. Det giver da noget fleksibilitet, hvis man har mulighed for at dele et job, og nogle kan gå hjemme. Men det er ganske få ved os, der kan gøre brug af det. Der er mange virksomheder, der har så få ansatte, at det ikke giver mening med en arbejdsfordeling,” siger regionsformanden Sten Slot.

Selvom han glæder sig over en håndsrækning til branchen, så så han hellere, at man hjalp på en anden måde, da de nuværende restriktioner gør det hele meget usikkert for for eksempel konferencecentrene.

Læs hele historien her.

Log ind