Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er ny titelindehaver på vej til at være Danmarks tredjestørste hotel. Det er i dag CabInn Metro i Ørestad med 708 værelser, der kun overgås af CabInn Copenhagen med 1.202 værelser og AC Hotel Bella Sky Copenhagen ved Bella Center med 811 værelser. Den nye indehaver af titlen som Danmarks tredjestørste hotel skulle fra næste måned have været det eksisterende Wakeup-hotel i Borgergade ved Kongens Nytorv, skriver Standby.dk.

Men udvidelsen af Wakeup i Borgergade er forsinket, så det først åbner til marts næste år, oplyser Dorte Krak, koncernchef for Arp-Hansen, til STANDBY.dk

”Årsagen er en tagbrand i juli i udbygningen. Branden var i det område, hvor den nye afdeling skulle kobles på det eksisterende hotel. De nye værelser er fuldt møbleret og selve tilbygningen er klar, men vi kan ikke få hele tilbygningen færdig til tiden, så nu regner vi med at det bliver til marts næste år,” siger Dorte Krak.

Læs hele historien her.

Blog: Hvad skal der blive af København?

København står foran vigtige valg, der afgør hvilken slags hovedstad, vi ønsker. Turismen skaber vækst og arbejdspladser, og byen tiltrækker allerede gæster, som bruger den med omtanke. Derfor bør debatten handle om at udvikle byens styrker i stedet for at begrænse dem, lyder det fra HORESTA.

Log ind