Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Statsminister Mette Frederiksen afslørede torsdag eftermiddag en lille smule af, hvilke restriktioner regeringen overvejer efter cornasmitten de seneste dage er steget. Blandt andet lagde hun ikke skjul på, at danskerne allerede nu skal indstille sig på, at traditionelle julefrokoster ikke kan gennemføres i år. Det er endnu et slag til den i forvejen hårdt prøvede restaurationsbranche, skriver Nordjyske Stiftstidende.

”Jeg vil sige det sådan, at det er lidt ligesom det plejer - desværre. Det er ikke helt klart, hvad der kommer til at ske, men det sker igen med meget kort varsel,” siger Lars Mouritzen, der er formand for HORESTA i Nordjylland samt ejer af Restaurant Papegøjehaven i Aalborg og Rønnes Hotel i Slettestrand.

I forvejen har de store firmaer, der normalt holder julefrokost i Papegøjehaven i Aalborg, aflyst i år, mens mindre selskaber på 20-30 personer har efterspurgt egne lokaler og mindre borde, hvor der ikke sidder så mange. Man risikerer at lukke et helt erhverv, mener Lars Mouritzen.

Læs hele historien her.

Forbudszone

Københavns Kommune har sendt et forslag i høring om at forbyde benzin og dieselbiler på Indre Vesterbro. Fra 2028 gælder det private biler. Fra 2029 gælder det varebiler og erhvervskøretøjer. Forslaget er i offentlig høring frem til 16. marts. Det er nu, du kan blive hørt.

Log ind