Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter fredagens pressemøde om coronarestriktioner i Statsministeriet savner hotelejere svar på, hvordan de vil blive kompenseret for de nye restriktioner. Derfor fulgte man nøje med på Hotel Scheelsminde i Aalborg, skriver TV2 Nord.
Her var medejer af Hotel Scheelsminde, Anemette Bühlmann, og formanden for HORESTA i Region Nordjylland, Lars Mouritzen, samlet for at se, hvad regeringen vil gøre for deres branche. Og det er et dårligt tidspunkt for restaurationsbranchen, at de nye restriktioner kommer på, da november og december er nogle af de måneder med størst omsætning, lyder det fra HORESTA.
”Det har jo den konsekvens at mange virksomheder, som i forvejen ligger ned simpelthen får dødsstødet af det her. Det er jeg slet ikke i tvivl om,” siger Lars Mouritzen fra HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026