Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringen og sundhedsmyndighederne har i weekenden præsenteret et nyt nationalt varslingssystem for corona-restriktioner. Flere erhvervsorganisationer har længe arbejdet for, at der skal være klarhed over potentielle restriktioner i bedre tid, så man kan nå at forberede sig, og det er netop det myndighederne forsøger at give klarhed over nu, sagde sundhedsminister Magnus Heunicke på pressemødet, fortæller DR P4 København.
En af de virksomheder der er blevet berørt af nye restriktioner med kort frist, er Sovino Gruppen der driver en lang række cafeer og restauranter i København.
”Det er meget velkomment. Det er en god måde, at man nu følger med når der kommer et forhøjet niveau,” fortæller Lasse Sørensen fra Sovino Gruppen.
I HORESTA er politisk direktør Kirsten Munch glad for det nye tiltag, men der er stadig ting regeringen mangler at give svar på, siger hun. Det drejer sig blandt andet om en bekræftelse på, eller en dialog om, hvordan vi får restriktionerne væk, når vi når til det tidspunkt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026