Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Powerpoint-præsentationer, strategimøder og virksomhedssnak er afløst af badekåber, boblebad og par, der slapper af. Sådan er situationen på flere konferencehoteller. Den stigende smitte med Covid 19 får virksomheder til at aflyse eller udskyde planlagte møder eller selskaber på hotellerne, lyder det fra HORESTA. I stedet rykker spa-gæsterne ind, hvor det er muligt, skriver Helsingør Dagblad.
”De hoteller, der er rendyrkede konferencehoteller, har sværere ved at omstille sig, fordi de ikke kan tilbyde de oplevelser, som flere af de private danskere efterspørger. De andre europæiske destinationer er ikke mulige at rejse til. Men danskerne har stadig behov for oplevelser. Især her i efteråret, når det er koldt og gråt, efterspørger flere et spa- eller wellness-ophold,” siger medlemschef i HORESTA, Nadeem Wasi.
HORESTA har i hele landet oplevet, at danskerne i højere grad end tidligere år har efterspurgt oplevelser i deres lokalområde. Og det har hoteller med tilbud så som spa- og wellness-faciliteter nydt godt af.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Koldingfjord oplever vækst i sommergæster
01-08-2025
-
Bakken forventer stærk afslutning på sæsonen
01-08-2025
-
Restaurant Flammen slår dørene op til ny restaurant i Hillerød til september
01-08-2025
-
Europæiske turister søger mening og mad i 2025
01-08-2025
-
Rox Resort åbner i november med internationale ambitioner
01-08-2025
-
Hansens Is starter akademi for unge på kanten
01-08-2025
-
Landmænd åbner markerne for miniferier i naturens navn
01-08-2025