Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Seneste regnskabsår viser millionunderskud. De to forrige regnskabsår er også i minus. Men det er der en rigtigt god forklaring på fortæller Thorsten Stevnhoved, der står i spidsen for Café Vesterå i Aalborg til Nordjyske Stiftstidende.

”Det ser jo blodrødt ud, når man sådan lige ser på tallene, men det skyldes ombygninger og investeringer. Driften i cafeen kører fint. Jeg regner med overskud i omegnen af halv million kroner i kommende regnskabsår.”

Det store underskud i årene 2017-2019 i Cafe Vesterå skyldes ombygninger af køkken, ventilation samt investering i og opstart af Studie 4, som havde til huse lige ved siden af. I stedet for at låne pengene valgte Thorsten Stevnhoved at trække dem ud af kassebeholdningen i cafeen. Studie 4 blev sidste år omdannet til restauranten Struktur, som åbnede i marts.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025

Flere gæster og stigende omsætning gjorde 2025 til et historisk godt år for Tivoli. Resultatet giver ifølge ledelsen et solidt udgangspunkt for nye investeringer og forventninger om et 2026 på niveau med det seneste år.

Log ind