Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den norske hotelmilliardær Petter Stordalen har nærmest ingen gæster eller indtægter på et tidspunkt, hvor coronavirussen har lammet hotel- og turistbranchen verden over. Nu beder den 57-årige erhvervsmand regeringen om hjælp i forsøget på at redde det livsværk, som han har brugt 24 år på at opbygge. Det skriver Dagens Næringsliv ifølge Finans.dk.
”Det er en helt, helt forfærdelig situation. Alt det, jeg har arbejdet for. Menneskene, kulturen. Vi gør alt, hvad vi kan for at redde det. Vi står på kanten af afgrunden,” siger Petter Stordalen til Dagens Næringsliv.
Den 57-årige Petter Stordalen siger, at han ikke har midler ud over sine selskaber til at holde dem i live. Han beder nu den norske regering om hjælp i form af en hjælpepakke til den nødlidende hotel- og rejsebranche.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025