Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Snart skal der optages TV-serie på vestkysten. Den røde løber er dog endnu ikke rullet ud, men direktøren på Hotel Fjordgården i Ringkøbing, Brian Madsen, drømmer stort. Det vil være guld værd at opleve et stjernenavn som Nikolaj Lie Kaas bede om en værelsesnøgle - og måske guide ham en tur ud i det nybyggede kurbad, fortæller direktøren til Dagbladet Ringkøbing-Skjern.
Indtil videre er det rent drømmeri, men sikkert er det, at hotellet netop har indgået en samarbejdsaftale til en værdi af 700.000 kroner med produktionsselskabet Deluca Film, der er langt fremme med planer om at skabe en krimiserie til TV 2 på vestkysten.
”I første omgang gør vi det for at støtte op om lokalområdet. Vi er glade for at få lov til at være en del af det. Det er med til at brande området som destination. Og på sigt - når tv-serien ruller over skærmen - kan vi bruge det som led i vores pr-arbejde, at nogle af skuespillerne har boet her,” siger Brian Madsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026