Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Over de seneste fjorten dage har vi set en udvikling i et af landets stærkeste væksterhverv, som ingen nogensinde havde kunnet forestille sig i deres vildeste fantasi. Sådan indleder HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, en kronik i Børsen.

”Vi har været vidner til en serie af hændelser, som nærmest synes for urealistiske til at blive filmatiseret. Men for tusindvis af virksomheder og hundredtusindvis af medarbejdere i hotel-, restaurant- og turisterhvervet er der tale om barsk virkelighed. I løbet af ingen tid er omsætningen i erhvervet gået fra rekordhøj til at ramme bunden med et brag,” skriver hun.

Budskabet lyder blandt andet, at der er brug for en straks-pakke til hoteller, restauranter og oplevelsesvirksomheder i hele landet, som kan nedbringe deres udgifter her og nu. Og derudover har vi brug for en mere langsigtet plan og indsats, hvor vi allerede nu kan få sikkerhed for, hvordan hele erhvervet kan hjælpes på fode igen, efter corona-krisen.

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

Log ind