Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tivoli i København har mandag valgt at udskyde sommeråbningen frem til 16. april på grund af udbruddet af coronavirus. Det skriver Tivoli i en pressemeddelelse, ifølge Ritzau. Det var planen, at forlystelsesparken skulle have åbnet den 2. april.
”Vi gør det af hensyn til vores medarbejdere og af hensyn til de mange gæster, der kommer, og ikke mindst af hensyn til, at vi har en statsminister, som har fortalt, at vi ikke skal samles i store forsamlinger, så selvfølgelig lytter vi til, hvad der bliver sagt,” siger Tivolis øverste direktør, Lars Liebst.
Beslutningen er også truffet på baggrund af de seneste udmeldinger, om "at vi skal passe endnu mere på hinanden", siger Lars Liebst i en video på Tivolis YouTube-kanal.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026