Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Coronakrisen gør for alvor ondt på hoteller, restauranter og konferencecentre. Der er allerede nu afskediget 15.000 medarbejdere. Sådan lyder det fra HORESTA, der har været ude og spørge medlemmerne om effekterne af coronakrisen, og resultaterne er nedslående læsning, skriver Berlingske.

Lige over 40 pct. af virksomhederne svarer, at de har foretaget de første afskedigelser. Ved at omregne dette til hele branchen estimerer HORESTA, at der allerede nu er 15.000 medarbejdere, som er blevet sagt op.

”Det er så alvorligt, som det kan blive. Jeg har aldrig set så alvorlig en situation for branchen, som vi ser nu. De bløder i ordets bogstaveligste forstand. Vores medlemmer oplever nedgang på i omsætningen på to til tre mia. kr. om måneden,” siger adm. direktør i HORESTA, Katia K. Østergaard.

Læs hele historien her.

Log ind