Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringen vildledte Folketinget og var skyld i fyringer, da den i marts lagde op til, at konfliktramte virksomheder ikke havde ret til lønkompensation. Det mener i hvert fald Venstre og Dansk Folkeparti. Anklagen kommer, fordi Beskæftigelsesministeriet den 23. marts lavede et notat efter beslutningen om at indføre en lønkompensationsordning. Her lød det, at »lønkompensationsordningen ikke kunne bruges i forhold til det faglige arbejde, som er omfattet af en konflikt«, skriver Finans.dk.
En af de virksomheder, der fik indtryk af, at lønkompensation derfor ikke var en mulighed for dem, var restaurantkæden Jensens Bøfhus. Og det fik konsekvenser.
”Vi har afskediget godt 200 medarbejdere som direkte resultat af ikke at have fået lønkompensation,” forklarer kædens adm. direktør, Anders Nikolaisen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026