Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der var støtte til nedlukningen stort set over hele linjen, da Mette Frederiksen 11. marts proklamerede nedlukning. Hun advarede om, at der ville blive lavet fejl, og at myndighederne ville lægge skinnerne, som toget kørte. Der var med andre ord ikke en klokkeklar plan for forløbet, men at man måtte stole på, at regeringen og myndighederne gjorde det så godt, de kunne, skriver Nordjyske.dk.
Nu er vi en måned inde i en større genåbning med hastige lempelser af restriktionerne. Så hvad synes nordjyderne om forløbet hidtil? Vi satte gang i vores Panel Nordjylland for at få en fornemmelse af, hvorvidt der her i det nordjyske er opbakning til regeringens håndtering af forløbet. Helt generelt støtter nordjyderne op om nedlukningen med et gennemsnit på 82 procent, der mener, det er forgået "passende". 13 procent synes, nedlukningen er for stor eller alt for stor.
”Personligt tilhører jeg gruppen, der mener, det har været en passende indsats fra starten, og det samme mener HORESTA. Men både jeg selv og HORESTA mener dog også, at oplukningen har været problematisk og på en del punkter uhensigtsmæssig og ulogisk,” siger Lars Mouritzen, formand for HORESTA Region Nordjylland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026