Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Regeringens krav for ophold af minimum seks dages varighed for turister, gør nemlig, at hotelbranchen nu kommer til at bløde bookinger, vurderer Benny Schou, direktør for Hotel Balka Strand og formand for HORESTA Bornholm, til Bornholms Tidende.

”Udenlandske turister booker i gennemsnit ophold på to til tre dage på hotel. Det gælder sådan set hele sæsonen, og på grund af kravet om seks dage, mister vi nu de bookinger. Så det er positivt for campingpladser og sommerhusområder, men ikke for os,” siger Benny Schou.

For sit eget hotel på Balka Strand, vurderer han, at man henover sæsonen vil miste godt 80 procent af de udenlandske - primært tyske - turister. Samlet udgør de 60 procent af alle gæster. Og det bliver svært at udfylde hullet med danske turister, mener han.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

HORESTA glæder sig over Venstres udspil for campingbranchen

HORESTA udtrykker glæde for Venstres udspil for campingbranchen. Men man advarer mod ureguleret autocamperområde, der kan skævvride konkurrencen. Torsdag samlede HORESTA folketingspolitiker fra Danmarksdemokraterne og et af HORESTAs campingmedlemmer i Korsør til en snak om campingturisme.

Log ind