Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotel H.C. Andersen i Odense er blevet en del af Comwellkoncernen, som har overtaget driften af hotellet, Odense Koncerthus og Odeon. Ninna Stæhr-Petersen, hedder den nye direktør, og hun har med sine 34 år allerede prøvet langt mere, end de fleste magter gennem et helt arbejdsliv, skriver Fyens.dk.
I 2007 blev hun restaurantchef på Restaurant Sult i København, siden kom hun til Tisvilde Bistro og Comwell Hvide Hus Aalborg. I 2016 blev hun udnævnt til hotelchef for Himmerland Golf og Spa Resort, og i 2018 blev hun hoteldirektør på Comwell Sorø.
Men længe før alt dét var hun som 15-årig opvasker på Pavillon Christiansminde i Løgstør, hvor hendes karriere blev grundlagt, selv om hun dengang ikke var klar over det endnu.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025