Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
DOK5000 holder til i en tidligere kornhal fra 1925, som blev renoveret med respekt for bygningens historie og materialer i 2012 og 2013.
Evenues overtog lokalet i 2023, og i dag bruges de historiske rammer til blandt andet firmafester, konferencer og sommerfester med street food.
For at opnå Green Key certificeringen har medarbejderne arbejdet med energi og ressourceforbrug, ansvarlige indkøb, økologi og affaldshåndtering. Arbejdet med at reducere lokalets miljøpåvirkning fortsætter også efter certificeringen.
Direktør og partner i Evenues Allan Hansen fremhæver, at certificeringen dokumenterer virksomhedens arbejde med bæredygtighed og skal gøre det lettere for kunderne at tilvælge dette i deres valg af venue.
Moltkes Palæ og Pakhus Bryggen blev Green Key certificeret i henholdsvis 2023 og 2025.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026