Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De nye restriktioner i 38 kommuner vil få store konsekvenser for restaurationsbranchen. Derfor er der behov for kompensation til de ramte virksomheder hurtigst muligt, mener HORESTA, skriver Berlingske.

Flere restauratører har dog ikke store forhåbninger til regeringens evne til at få kompensationen på plads for nedlukningen. Det skyldes i høj grad, at man endnu ikke har modtaget kompensation for konsekvenserne af de restriktioner, som ramte branchen i september.

Administrerende direktør i Gorms Pizza Christian Madsen frygter konsekvenserne for kædens medarbejdere oven på nyheden om nedlukningen.

”Vores håb er, at man i højere grad vil kigge på en kompensation, som dækker hver enkelt krone, men det tror jeg desværre ikke er særligt sandsynligt. I yderste konsekvens er arbejdspladser på spil,” siger han.

Læs hele historien her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind