Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De nye restriktioner og tvangslukninger kommer til at gøre ondt hos mange restauratører, mener HORESTA, som siden pressemødet er blevet kimet ned. Opkaldende kommer fra bekymrede medlemmer, som ikke ved, hvor de står økonomisk efter på onsdag, skriver TV2 Lorry. HORESTA er bekymrede for om flere restauranter må dreje nøglen om i den kommende tid.
”Der er konkurser på grund af corona, og vi frygter nu, at det bliver voldsommere. Men nu må vi vente og se, og det er også derfor, at hjælpepakkerne er så utroligt nødvendige at få i spil. Vores bøn til politikerne nu, er at der kommer de samme hjælpepakker som i foråret. Det er det, der er brug for,” siger Annette Hyldebrandt.
Hos spisestedet Fleisch i Kødbyen i København, undrer restaurant-ejer Mikkel Irminger Sarbo sig over den kommende nedlukning i resten af december. Jeg kan ikke forstå, hvorfor vi skal lukkes, når man nu ved, at det er hos de unge, det spreder sig hos lige nu, og ikke hos de små selskaber, der kommer her, fortæller han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Minister: Turismen skal fylde mere i den offentlige debat
14-11-2025
-
Too Good To Go vinder frem i presset amerikansk marked
14-11-2025
-
H.C. Andersens Hus slår besøgsrekord i Odense
14-11-2025
-
Noma skifter retning og satser på produkter til forbrugerne
14-11-2025
-
Madklubben og Arla inviterer skoleklasser i køkkenet
14-11-2025
-
Københavnere kan følge historisk restaurering af Rundetårns kuppel
14-11-2025
-
Nyt hotel på vej i Nakskov med lokal investering
14-11-2025