Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Corona-smitten stiger over hele Danmark, og der er derfor indført flere tiltag for at bremse udviklingen. De skærpede restriktioner er i dag udvidet til at gælde i alt 69 kommuner landet over. Derfor har regeringen sammen med Venstre, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Konservative og Alternativet netop aftalt at genåbne de generelle hjælpepakker fra foråret.

Det betyder, at der igen bliver åbnet bredt op for kompensationsordningen for faste omkostninger og kompensationsordningen til selvstændige mv. Kravet for at få del i ordningerne er en omsætningsnedgang på 30 pct.

Hjælpepakkerne vil være åbne for hele landet og dermed ikke kun de kommuner, hvor der er skærpede restriktioner lige nu.

Dermed bliver der givet adgang til, at langt flere virksomheder, kulturinstitutioner og idrætsliv kan få hjælp.

”De seneste dage og uger har for alvor vist, at corona-virus ikke har sluppet sit tag i Danmark. Med stigende smittetal og skærpede restriktioner i flere kommuner, mener vi i regeringen også, at der er brug for et større og mere finmasket, økonomisk sikkerhedsnet. For en alvorlig situation kræver de rigtige greb. Derfor er jeg glad for, at vi sammen med et bredt flertal af Folketingets partier er blevet enige om at genåbne de generelle hjælpepakker til gavn for hele dansk erhvervs- og kulturliv og danske lønmodtagere. Der er ingen tvivl om, at der er brug for hjælpen derude,” siger erhvervsminister Simon Kollerup.

Hjælpen følger restriktioner

For de 38 kommuner, hvor restriktionerne trådte i kraft den 9. december 2020, vil hjælpen kunne søges fra den dato. For resten af landet vil hjælpen kunne søges fra den 11. december 2020.

”Det er nødvendigt at få smitten bragt ned, og derfor er størstedelen af kultur-, idræts- og foreningslivet lukket ned i 69 kommuner. Det giver økonomiske udfordringer, som skal løses. Derfor sætter vi ind med nødvendig kompensation – ikke kun til de 69 kommuner, men til hele landet,” siger kulturminister Joy Mogensen.

Hjælpepakkerne gælder i første omgang til og med den 3. januar 2021 og følger dermed restriktionerne. Kompensationsordningerne kan dog forlænges, hvis de skærpede restriktioner forlænges.

Aftalepartierne er enige om at drøfte en række yderligere elementer og tiltag som tillæg til denne aftale.

Læs hele pressemeddelelsen her.

Ingen momsændringer inden næste valg

Økonomiminister Stephanie Lose afviser, at en momsændring på fødevarer kan nå at blive gennemført før næste folketingsvalg. Regeringen har i stedet sat et teknisk forarbejde i gang.

Log ind