Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Da Danmark lukkede ned og landets medarbejdere fra den ene dag til den anden måtte arbejde hjemmefra mistede Jespers Torvekøkken over natten85% af sin omsætning.
Men ledelsen indså, at hurtig omstilling var nøglen til at komme gennem krisen. Produktionen blev omlagt og selskabet introducerede blandt andet Torvets Frokostbod med kolde portionsanretninger som smørrebrød, sandwiches og bowls og kunderne kunne bestille hvad de ønskede hver især, fra dag til dag. Derudover indførte ledelsen arbejdsdeling, lønnedgang og ændrede arbejdsgange, som blev modtaget positivt af hele medarbejderstaben.
Det er en del af forklaringen på, at Jespers Torvekøkken nu kan præstere et resultat på 5.157.861 kr. før skat.
Direktør i Jespers Torvekøkken, Ronny Saul, siger:
”Selvom mange virksomheder er pressede på økonomien i øjeblikket, så prioriterer de alligevel grønne, sunde og bæredygtige frokostløsninger højt. Efterspørgslen efter netop dette var i kraftig vækst også før corona, og det bærer vores resultat præg af. Trenden er, at virksomhederne vil væk fra de klassiske kødtunge buffeter, at de tager ansvar for at reducere deres madspild og samtidig kærer sig om deres medarbejderes sundhed.”
Jespers Torvekøkken har desuden måtte gentænke mulighederne i den kommende julefrokostsæson, som i den grad også er påvirket af corona-krisen. Både nye og eksisterende kunder kan nu vælge portionsanretninger, færre kuverter og skræddersyede julefrokostpakker.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026