Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nye julerestriktioner, forvridende og komplicerede hjælpepakker og bevilget støtte, som ikke når frem, får hotelejere og restauratører til at gribe dybt i lommerne og spendere egenkapital for at redde livsværket, skriver Berlingske.
"Restauranter og hoteller har i ti måneder kæmpet med restriktioner, og de er ekstremt pressede. De er pressede af, at de hele tiden bliver ramt af nye restriktioner og nye benspænd. Hjælpepakker er helt afgørende for, at de klarer sig igennem. Problemet er bare, at hjælpepakkerne er uoverskuelige, nogle er ikke på plads, og især nystartede virksomheder falder igennem,” siger politisk direktør i HORESTA, Kirsten Munch, som netop har gennemført en medlemsundersøgelse. Her siger 80 procent, at hjælpen har helt afgørende betydning for deres overlevelse.
Trine Hahnemanns virksomhed er ramt af, at hjælpepakkerne rettet mod etablerede virksomheder, og Søren Kaas, indehaver af Hotel Ansgar og Hotel Saga på Vesterbro, finansierer krisen med egen opsparing, og det er trist, når man er oppe i den alder, hvor man tror, man snart skal på pension, fortæller han til Berlingske.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Fire danske hoteller får ny finansiel forvalter
29-01-2026
-
Jensens Foods henter ny direktør efter mange års underskud
29-01-2026
-
Hotelfremskridt i København sat på pause
29-01-2026
-
Nyt hotelprojekt får grønt lys i Næstved
29-01-2026
-
Horesta: Aftale om korttidsudlejning er utilstrækkelig
29-01-2026
-
Horesta advarer mod skævvridning i ny momsaftale
29-01-2026
-
Flammen holder lukket for at fejre rekordår
29-01-2026
-
Offentlige aktører satser på dyr gastroevent
29-01-2026