Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
“Jeg tænkte, at denne melding fra statsministeren ikke ville blive det sidste, og at det muligvis ville blive den mest udfordrende tid nogensinde for mig som direktør,” siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA, når hun tænker tilbage på statsministerens udmelding den 11 marts. Fem måneder senere må Katia K. Østergaard konstatere, at det blev det, skriver Børsen.
Når direktøren ser tilbage på de sidste måneder, synes hun, at det er helt absurd, hvor meget virkeligheden er vendt. Branchen havde de seneste år sat omsætningsrekord hvert år, og i starten af januar var en af de største udfordringer i HORESTA, at branchen manglede arbejdskraft, fortæller direktøren.
Enhver virksomhedsleder ved, hvor hurtigt alt forandrer sig, og hvor afgørende det derfor er konstant at være omstillingsparat. Men så stor en forandring er der ingen, der kan være forberedt på, fortæller direktøren.
Flere af HORESTAs virksomheder har været luknings- og konkurstruede under krisen. For Katia Knipschildt Østergaard har det nærmest føltes som om, det er hendes egne virksomheder, og hun har derfor følt sig ansvarlig for at hjælpe dem.
Læs hele artiklen i dagens udgave af Børsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026