Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Røget makrel med pære, tomat og persille. Iberico svinekæber, romainesalat og ramsløgskapers, sashi højrebsfilet med kantareller og kål. Det er nogle af de retter, der i øjeblikket er på spisekortet hos Aagaard Kro, der anses for at være en af Danmarks bedste gourmetrestauranter i flere vigtige spiseguider, skriver Vejle Amts Folkeblad.

Alligevel har kroen svært ved at finde kvalificerede kokkeelever.

”Det kan jeg simpelthen ikke forstå, for jeg mener, vi her har enormt meget at tilbyde eleverne og virkelig kan lære dem meget. Vores kokkeelever plejer at klare sig super godt, når de skal til eksamen. Hvis man ser på de seneste fire af vores kokkeelever, så har to opnået guld til eksamen, og to har opnået sølv,” fortæller Jesper Jensen, der har ejet kroen de seneste 24 år.

Det er dog ikke kun kroen i Ågård, der har svært ved at finde kvalificerede tjenere. Det har hele branchen. Over de seneste år har antallet af unge, der søger ind på kokkeuddannelsen, nemlig været faldende.

Læs hele historien her.

Grundlæggende elevkursus (online)

Kl. 10.00 – 11.00.

Online kurset er for ledere og oplæringsansvarlige, som har med elevernes ansættelsesforhold at gøre.

På kurset kan du møde arbejdsmiljøchef, Vivi Nedergaard Lambert fra HORESTA.

Log ind