Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mens zoologiske haver, forlystelsesparker og efterskoler banker på for at genåbne, kommer nattelivsbranchen med en helt anden melding. Nordens største nattelivskoncern, Rekom med over 90 barer og diskoteker i Danmark, ønsker nemlig, at nattelivet forbliver lukket af frygt for, at de skal åbne med restriktioner, som vil ødelægge præmissen for deres forretning, skriver Politiken.
Derfor anbefaler Rekom nu regeringen, at den ikke genåbner nattelivet, før det kan gøres uden ”et hav af fortænkte restriktioner og personbegrænsninger”. Brancheorganisationen HORESTA bakker op om anbefalingen.
”Med de restriktioner, der er nu, giver det ikke mening at åbne for virksomheder i nattelivet. Man fjerner forretningsgrundlaget ved kun at tillade halvfyldte lokaler. Hvis de ikke kan få et flow igennem som normalt, så kan vi lige så godt dreje nøglen om på nattelivet nu”, siger Kirsten Munch Andersen, der er politisk direktør i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026