Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De nye danske kompensationsordninger til corona-ramte virksomheder kom med det forbehold, at EU godkendte dem i forhold til statsstøtteregler. EU-kommissionen har nu meddelt, at reglerne, Danmark ønskede at tilbyde virksomhederne, strider mod statsstøttereglerne, skriver Standby.dk.
Derfor skal Danmark sikre sig, at virksomheder med underskud ikke får en hjælp så de er bedre stillet, end hvis de ikke havde fået hjælpen. EU-kravene udløste lige før påske en ændring af de danske kompensationsregler.
Til STANDBY.dk siger Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA:
”Ændringen rammer en lang række virksomheder, der af helt legitime årsager, havde underskud sidste år. Og det betyder, at deres mulighed for at få kompensation undermineres. Det er virkelig problematisk. HORESTA er i dialog med både Erhvervsministeriet og Erhvervsstyrelsen om andre løsninger. En ting er at sikre, at EU godkender ordningen, men det nytter ikke, hvis måden, Danmark får en EU godkendelse, udhuler ordningen. Det giver ingen mening.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025